Bambus kadzidłowy (Phyllostachys atrovaginata) 30-40 cm Powiększ do pełnego rozmiaru

Bambus kadzidłowy (Phyllostachys atrovaginata) sadzonka

Bambus ogrodowy fylostachys ciemnopochowowy jest wyjątkowym bambusem: jego pędy pokryte są woskiem, którego zapach przypomina aromat drzewa sandałowego. Polecamy szczególnie do miejsc wilgotnych, a nawet podmokłych.

Więcej szczegółów

Stan: Ten produkt nie występuje już w magazynie


Powiadom mnie kiedy będzie dostępny

149,90 zł

Dodaj do listy życzeń

Fylostachys ciemnopochowowy jest wyjątkowym bambusem: jego pędy pokryte są woskiem, którego zapach przypomina aromat drzewa sandałowego. Ponadto gatunek ten może być wysadzany na glebach bardzo wilgotnych, ma bowiem kanały powietrzne w kłączach i korzeniach. Mode łodygi są jednymi z najsmaczniejszych. Drewno tego bambusa wykorzystuje się w rzemiośle. Wykształca zielone pędy, które pokryte są mącznym nalotem. Z czasem stają się one szaro-zielone. Są proste i tworzą mocne drewno. Początkowo rosną one w dużym zagęszczeniu, później się rozrzedzając. Mogą osiągać do 5 cm średnicy. Nieduże, jasnozielone liście tworzą gęste listowie. Łodygi wyrastają pionowo, a ich końce lekko zwisają. Dobrze nadają się jako rośliny doniczkowe. Może on dorastać do 4-7 m, jednak w polskim klimacie osiągnięcie maksymalnej wysokości jest mało prawdopodobne. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość. Fylostachys ciemnopochwowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai. 

 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Fylostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Zdjęcie sadzonki niebawem.

 

Informacje podstawowe
wysokość 4-6 m
wysadzanie marzec-październik
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
odstęp sadzenia co 40-50 cm lub więcej
mrozoodporność -24
zastosowanie żywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii
sadzonka Wysokość 160-200 cm, donica 15 l

Produkty powiązane

Z naszego bloga

Bambus dla początkujących...

Jaki bambus wybrać, gdy dopiero zaczynasz z nimi przygodę?

Bambusy osłonią twój taras...

Jeśli chcesz osłonić swój balkon przed ciekawskimi oczami sąsiadów, posadzić w donicach bambusy...

Żywopłot z bambusów...

Takim żywopłotem z bambusów osłonisz miejsce, w którym chcesz odpocząć...