Banan Sikkim (Musa sikkimensis) 3 nasiona

Banan mrozoodporny do -20°C o soczyście zielonych, dekoracyjnych liściach.

Łatwy w uprawie, wspaniały do półcienistego miejsca na tarasie.

31

6,90 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Banan Sikkim (Musa sikkimensis) to duży, mało jeszcze znany gatunek banana. Ma masywny, czerwono cętkowany pień pozorny dorastający w środowisku naturalnym do 4,5 m wysokości i osiągający przy tym 45 cm średnicy. Jego młode liście i nerwy liściowe purpurowe, a niektóre z roślin mają także piękne ciemno-czerwono nakrapiane liście.

Tzw. Banan Darjeeling  pochodzi z lasów deszczowych w Himalajach w północno-wschodnich Indiach, gdzie rośnie na wysokościach 2000 m npm. Jeśli chodzi o banany w Polsce, to można uprawiać ten gatunek w gruncie, a na zime wykopać kłodzinę i przechować ją w chłodnym, jasnym miejscu.

Banan Sikkim jest bardzo tolerancyjny na zimno (np. podobnie jak Musa basjoo do -20°C). Podobnie jak wszystkie gatunki bananów i ten rośnie szybko, o ile zapewnimy mu odpowiednią dawkę wody i składników odżywczych. Owoce Musa sikkimensis mają bardzo słodki miąższ, ale są twarde. Zawierają kilka dużych nasion. Wspaniała roślina ozdobna. Zimowanie i uprawa podobne do Musa basjoo. 

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion bananowców


Świeże nasiona kiełkują w temperaturze powyżej 20°C bardzo szybko (zazwyczaj po 4-6 tygodniach). Do wysiewu nasion zalecamy użyć ziemi kokosowej lub specjalnej ziemi do nasion, ponieważ ziemia powinna być przepuszczalna i uboga w składniki odżywcze.


Banan ten uprawiany w donicy powinien być zimowany w temperaturze ok. 8°C (+ / - 5). Część liści więdnie w zimie, nowe pojawiają się w kwietniu. 

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

Informacje podstawowe
wysiew cały rok
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
mrozoodporność -20
zastosowanie szybko rosnąca egzotyczna roślina doniczkowa, zielona roślina egzotyczna na taras, balkon lub do ogrodu, soliter w ogrodzie, przenośna zieleń, ogród zimowy 
opakowanie 3 nasiona z instrukcją wysiewu

Produkty powiązane