Banan Sikkim (Musa sikkimensis) 3 nasiona

Banan mrozoodporny do -20°C o soczyście zielonych, dekoracyjnych liściach.

Łatwy w uprawie, wspaniały do półcienistego miejsca na tarasie.

Ten produkt nie występuje już w magazynie

6,90 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Banan Sikkim (Musa sikkimensis) to duży, mało jeszcze znany gatunek banana. Ma masywny, czerwono cętkowany pień pozorny dorastający w środowisku naturalnym do 4,5 m wysokości i osiągający przy tym 45 cm średnicy. Jego młode liście i nerwy liściowe purpurowe, a niektóre z roślin mają także piękne ciemno-czerwono nakrapiane liście.

Tzw. Banan Darjeeling  pochodzi z lasów deszczowych w Himalajach w północno-wschodnich Indiach, gdzie rośnie na wysokościach 2000 m npm. Jeśli chodzi o banany w Polsce, to można uprawiać ten gatunek w gruncie, a na zime wykopać kłodzinę i przechować ją w chłodnym, jasnym miejscu.

Banan Sikkim jest bardzo tolerancyjny na zimno (np. podobnie jak Musa basjoo do -20°C). Podobnie jak wszystkie gatunki bananów i ten rośnie szybko, o ile zapewnimy mu odpowiednią dawkę wody i składników odżywczych. Owoce Musa sikkimensis mają bardzo słodki miąższ, ale są twarde. Zawierają kilka dużych nasion. Wspaniała roślina ozdobna. Zimowanie i uprawa podobne do Musa basjoo. 

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion bananowców


Świeże nasiona kiełkują w temperaturze powyżej 20°C bardzo szybko (zazwyczaj po 4-6 tygodniach). Do wysiewu nasion zalecamy użyć ziemi kokosowej lub specjalnej ziemi do nasion, ponieważ ziemia powinna być przepuszczalna i uboga w składniki odżywcze.


Banan ten uprawiany w donicy powinien być zimowany w temperaturze ok. 8°C (+ / - 5). Część liści więdnie w zimie, nowe pojawiają się w kwietniu. 

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

Informacje podstawowe
wysiewcały rok
stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne    umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn glebyobojętny, lekko kwaśny
typ glebyprzeciętna ogrodowa
mrozoodporność-20
zastosowanieszybko rosnąca egzotyczna roślina doniczkowa, zielona roślina egzotyczna na taras, balkon lub do ogrodu, soliter w ogrodzie, przenośna zieleń, ogród zimowy 
opakowanie3 nasiona z instrukcją wysiewu

Produkty powiązane