Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >

Ten energiczny, duży i dziki banan Cheesmana (Musa cheesmanii) z północno-wschodnich Indii jest prawdopodobnie tak odporny jak Musa sikkimensis. Może wytrzymać przy okryciu nawet  -20 stopni. W naszym klimacie może osiągnąć prawie 2 m wysokości.

Jego kłodzina ma ciemny kolor - czerwono-brązowy, przez fioletowy, aż do prawie czarnego. Pokryta jest woskowym białym nalotem rozchodzącym się w górę, w kierunku łodyg liściowych. Liście banana Musa cheesmani mają ładny, jasno zielony kolor i dekoracyjne, purpurowo wybarwione nerwy. Pokryte są srebrnym nalotem.

Musa cheesmani został opisany już pół wieku temu, dopiero teraz ten niezwykle atrakcyjny i kolorowy banan staje się rośliną zdobiącą ogrody miłośników egzotyki. Kwiaty tego bananowca mogą mieć barwę kremową do żółtej. Owoce - banany - są jadalne. Mogą one mierzyć do 14 cm długości i zawierają nasiona, z których można wyhodować młode banany. Podobnie jak wszystkie gatunki bananów i ten rośnie szybko, o ile zapewnimy mu odpowiednią dawkę wody i składników odżywczych. Wspaniała tropikalna roślina ozdobna. 

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion bananowców

Świeże nasiona bananowca  kiełkują w temperaturze powyżej 20°C bardzo szybko (zazwyczaj po 4-6 tygodniach). Do wysiewu nasion zalecamy użyć ziemi kokosowej lub specjalnej ziemi do nasion, ponieważ ziemia powinna być przepuszczalna i uboga w składniki odżywcze.


Banan ten uprawiany w donicy powinien być zimowany w temperaturze ok. 8°C (+ / - 5). Część liści więdnie w zimie, nowe pojawiają się w kwietniu. 

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

Informacje podstawowe
wysiew cały rok
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
mrozoodporność -20
zastosowanie szybko rosnąca egzotyczna roślina doniczkowa, zielona roślina egzotyczna na taras, balkon lub do ogrodu, soliter w ogrodzie, przenośna zieleń, ogród zimowy 
opakowanie 3 nasiona z instrukcją wysiewu
2 Przedmioty

Może ci się spodobać

Produkty w tej samej kategorii

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć