W jakiej ziemi posadzić palmę szorstkowiec fortunego?

Najlepsza dla ziemia dla palmy szorstkowiec fortunego to ziemia o ph 5,5-6,5, zmieszana z piaskiem lub żwirkiem dla lepszej przepuszczalności. Jeśli sadzimy palmę w donicy to warto wykorzystać specjalną ziemię do palm. Można też użyć ziemi uniwersalnej o neutralnym pH i dodać do niej ok. 1/3 żwiru czy perlitu. Na dno donicy zawsze wsypujemy warstwę drenażu.

Jeśli chcemy wysadzić palmę do ogrodu należy przygotować odpowiednio większy (niż by się mogło wydawać sądząc po rozmiarze korzenia) otwór w ziemi. Bardzo ważne jest bowiem, by palma nigdy nie miała zbyt mokro, zatem aby podłoże było bardzo dobrze przepuszczalne. I w tym celu właśnie wybieramy więcej ziemi, którą mieszamy np. z piaskiem, wsypujemy do środka i wtedy dopiero sadzimy. Należy wybrać miejsce możliwie osłonięte od wiatru (np. w pobliżu zabudowań), jasne, może być w pełnym słońcu. Warto też zwrócić uwagę, by nie wysadzić palmy w miejscu, gdzie wiosną po roztopach gromadzi się woda. Pamiętajmy, że całoroczna uprawa palmy Trachycarpus fortunei w gruncie jest w Polsce trudna, ale nie niemożliwa. Warto poszukać informacji na forach ogrodniczych, gdzie pasjonaci dzielą się doświadczeniem. Polecamy forum Palmy w Polsce.

 

Jak podlewać i nawozić palmę szorstkowiec fortunego?

Palma szorstkowiec powinna być podlewana umiarkowanie. Oznacza to, że  podlewamy ją raz porządnie i czekamy, aż ziemia nieco przeschnie. Jak często trzeba ją podlewać zależy od warunków, w których rośnie. Dlatego najlepiej przed podlaniem przeprowadzić szybki "test kciuka", czyli włożyć palec do ziemi i tak sprawdzić wilgotność. Jeśli podłoże jest jeszcze wilgotne, można poczekać z podlaniem palmy szorstkowiec fortunego. Woda po podlaniu nie powinna stać w podstawce. Szorstkowiec fortunego nie lubi też polewania pnia.

Szorstkowiec fortunego za odpowiednią dawkę nawozu odwdzięczy się piękną zielenią liści. Polecamy specjalne nawozy do palm, które stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeżeli ziemia w donicy przeschła a chcemy palmę nawieźć, podlewamy najpierw palmę wodą, czekamy ok. 15 minut i potem dodajemy wodę z roztworem nawozu – nigdy w odwrotnej kolejności, aby nie spalić korzeni rośliny. 

Zimowanie pamy szorstkowiec fortunego

Jeśli chcemy uprawiać palmę cały rok w gruncie, to warto wiedzieć, że szczególnie ważna jest ochrona podczas pierwszych zim po jej wysadzeniu Gdy maksymalna temperatura nie przekracza 5 stopni, należy pomyśleć już o ochronie dla palm. Wtedy wiążemy razem liście rośliny w kilku miejscach, jednak nie zbyt mocno, gdyż wtedy powietrze nie będzie miało dostępu do serca palmy i może ono zacząć gnić. Związując liście zyskujemy też ochronę przed wiatrem i śniegiem. Następnie owijamz związane liście np. workami jutowymi czy agrowłókniną. Jednak niezupełnie szczelnie, tak, aby powietrze miało dostęp do rośliny. Ochrona pnia i korzeni palmy szorstkowiec fortunego jest najważniejsza. Kłodzinę chronimy obsypując ją sianem, ściółką lub listowiem. Warto pamiętać, że w naszym klimacie trudno utrzymać palmę w gruncie zachowując przy tym jej efektowny wygląd, dlatego najbezpieczniej jest hodować ją w donicy i zimować ją w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Jeśli zimowaliśmy palmę Trachycarpus fortunei w pomieszczeniu i chcemy ją wiosną wystawić na dwór, trzeba ją stopniowo przyzwyczaić do słońca, aby liśnie nie doznały oparzeń.