1. Jakie są najlepsze możliwości zastosowania bambusów w ogrodzie?
Roślina pojedyncza, żywopłot, ekran widokowy osłaniajacy od sąsiada lub zasłaniający niezbyt ładny kącik ogrodu, bariera chroniąca od wiatru, wysadzanie przy oczkach wodnych. Bambusy pozwalają nadawać ogrodom różne formy, są doskonałym tłem dla roślin o barwnych kwiatach i liściach. Dodatkowo bambusy poruszane przez wiatr wydają bardzo uspokajający dźwięk. Na naszym blogu możesz poznać 6 największych zalet żywopłotu z bambusów.
2. Jakie choroby i szkodniki dotykają bambusy?
Niewiele jest szkodników i chorób, które dotykają bambusy. Szkodniki, które wystąpią, z reguły nie szkodzą prawie bambusom i nie muszą być zwalczane. W ostatnich latach częściej pojawiała się rdza zbożowa. Nie jest ona jednak bardzo szkodliwa i głównie dotyka roślin uprawianych w doniczkach. Można ją wtedy zwalczać środkami przeciw rdzy zbożowej. Mogą też wystąpić mszyce, głównie w szklarniach (np. w czasie zimowania). Tutaj pomogą zwyczajne środki zwalczające mszyce.
3. Jak nawozić bambusy?
Można nawozić je zwyczajnym nawozem do roślin zielonych, a wiosną dodatkowo nawozem o większej zawartości azotu. Bambus lubi nawożenie, jednak przy bardzo obfitym nawożeniu trawa ta rośnie bardzo szybko, ale łodygi, które urosły „zbyt szybko” wymarzają zimą lub łamią się podczas silnego wiatru. Dla wygody polecamy długoterminowy nawóz do bambusów i traw ozdobnych COMPO. Wystarczy zasilić nim rośliny raz - na wiosnę.
4. Które bambusy mogę wysadzić w słońcu, a które w cieniu?
Wszystkie Fargesie dobrze czują się w lekko nasłonecznionych lub cienistych miejscach. Powinno się unikać stanowisk w pełnym słońcu i o bardzo suchym powietrzu. Pseudosasa nadaje się do miejsc półcienistych i cienistych, pełne słońce nie służy im szczególnie zimą. Phyllostachysy uwielbiają miejsca słoneczne i półcieniste.
5. Gdzie mogę wysadzić bambusy?
Właściwie wszędzie. Bambusy preferują wilgotne, ale dobrze przepuszczalne podłoże. Nie utrzymają się na stanowiskach bagno-podobnych czy w miejscach ze stojącą wodą. Bambusy uwielbiają żyzne podłoże.
6. Czy bambusy znoszą wiatr?
Gatunki takie jak Phyllostachys bissetii i Fargesia murieliae Jumbo są bardzo odporne na wiatr. Wrażliwsze są Pseudosasa japonica czy Phyllostachys vivax aureocaulis. Wszystkie inne gatunki znoszą wiatr dobrze lub średnio.
7. Czy mogę uprawiać bambusy w donicy?
Tak. Ważne jest wtedy odpowiednie podlewanie w lecie, pojemnik nie powinien być zbyt mały, natomiast zimą powinniśmy bambusowi zapewnić pomieszczenie, w którym nie ma ujemnych temperatur. Bambusy w donicach nie są tak odporne na mróz, jak te posadzone w gruncie.
Więcej informacji, porad i inspiracji z bambusami w donicy bambusach w donicy znajdziesz na naszym blogu. Klinij: Bambus w donicy - łatwa w uprawie przenośna zieleń.
8. Czy potrzebuję bariery korzeniowej?
NIE – dla wszystkich Fargesii. Tutaj bariera korzeniowa nie jest potrzebna, fargesie mają nieekspansywne korzenie.
TAK – dla bambusów z gatunków Phyllostachys i Pseudosasa. Bambusy te wykształcają podziemne kłącza, które mogą pojawić się później w oczkach wodnych, ścieżkach czy w sąsiednim ogródku. Pracochłonne jest wtedy ich usunięcie, mogą one spowodować szkody w fundamencie czy murze. Najbezpieczniej od razy przy wysadzaniu zastosować barierę korzeniową i spokojnie cieszyć się pięknym bambusem.
Jak wygląda taka bariera i jak ją założyć i kiedy jest potrzebna przeczytasz na naszym blogu. Klinkij: Bariera korzeniowa dla bambusów drzewiastych.
9. Jak głęboko powinna sięgać bariera korzeniowa?
Optymalna szerokość bariery to ok. 64 cm, warto pamiętać, że powinna ona wystawać 3-5 cm ponad powierzchnię gruntu. Uniemożliwi to 'przeskoczenie' kłączy przez barierę. Zamocować należy ją pod lekkim skosem, może być skręcona ze sobą dwoma aluminiowymi płytkami.
10. Czego mogę użyć jako bariery korzeniowej?
Nie polecamy stosowania foli wykorzystywanej do wykładania oczek wodnych i tym podobnych materiałów. Są one bowiem zbyt słabe – korzenie bambusa bez trudu mogą je przebić. Najlepsza jest bariera korzeniowa wytwarzana specjalnie dla bambusów. Bariera taka wykonana jest z giętkiego materiału, co pozwala dodatkowo uformować ją w odpowiedni kształt.