Ziemia dla juki 


To jeden z najważniejszych czynników optymalnego wzrostu i dobrego samopoczucia juk ogrodowych. Na szczęście większość juk jest niewybredna i nie wymaga żadnych specjalnych mieszanek ziemi. Ważne jest, by była bardzo dobrze przepuszczalna, ponieważ zalegająca w okolicach korzeni wilgoć jest dla nich bardzo szkodliwa. Przy wysadzaniu jej do gruntu potrzebne są dwie warstwy podłoża: dla korzeni ziemia z piaskiem (2/3 zwykłej ziemi ogrodniczej i 1/3 piasku lub żwirku), natomast 5-10 cm pnia przykrywamy mieszanką piasku, żwiru, keramzytu itp.. Funkcją tej warstwy jest przede wszystkim odprowadzanie wody od pnia w dół ku korzeniom oraz stabilizacja rośliny w gruncie. Poza tym zaletą warstwy przykrywającej utrudnianie wzrost chwastom. Juki sadzimy w miejscu, gdzie po wiosennych roztopach nie gromadzi się woda, najlepiej na lekkim wzniesieniu.Stanowisko

Juki ogrodowe uwielbiają słońce. Rośłiny najlepiej wysadzić od strony południowo – zachodniej. Stanowisko może być przewiewne – zyskamy dzięki temu dobrą cyrkulację powietrza. Należy też wysadzić ją w odpowiedniej odległości od drzew, gdyż spływająca z nich podczas opadów i po nich do serca rośliny woda mogłaby zaszkodzić. 


Wilgotność

Zalegająca wilgoć to wróg numer jeden juk ogrodowych. Dotyczy to zarówno korzeni jak i serca rośliny. Serce juki ogrodowej znajduje się środku korony, z niego zaczynają wyrastać nowe, prawie białe liście. Jesienią i zimą, gdy opady stają się obfitsze i częstsze, można ją łatwo zabezpieczyć stawiając ochronę, która będzie przypominała parasol. Może to być podstawka do doniczek odpowiedniej wielkości umieszczona na patykach wbitych w ziemię i przywiązanych do pnia, co ma na celu ich stabilizację np. podczas wiatrów. Można dodatkowo związać liście, aby ochronić serce przed wilgocią z zewnątrz, jednak jeśli jest ono zbyt długo pozbawione dostępu powietrza – może zacząć gnić. Ważne jest także, aby usuwać z korony juki ogrodowej różne zanieczyszczenia, czyli liście innych drzew itp.. Ich rozkład mógłby spowodować gnicie serca rośliny. Jeśli znajdziemy w pniu jakieś otwory, dobrze jest je także zabezpieczyć, by nie gromadziła się w nich woda.


 
Liście juki ogrodowej zimą


Od jesieni juka ogrodowa przechodzi w stan odpoczynku. Robi to stopniowo w miarę obniżania się średniej temperatury. Nie szkodzi jej stała niska temperatura, ale nie lubi gwałtownych jej skoków. Przebarwienia, zwijanie się liści lub ich kurczenie są normalną reakcją przystosowawczą. Pień zimą generalnie nie wymaga ochrony, jeśli ma otwory, w których może się gromadzić woda – należy je zabezpieczyć.