Oliwka europejska (Olea europaea) jest mrozoodporna do ok. -10°C. Jednakże jest to zbyt mało, aby wysadzić ją do gruntu i tam zimować. Dlatego w Polsce oliwka jest hodowana jako roślina doniczkowa, która dodaje balkonom i tarasom śródziemnomorskiego klimatu. Zimować należy oliwkę w odpowiednich warunkach. Pozwoli to roślinie dobrze przetrwać aż do wiosny. 

Oto 5 najważniejszych zasad:


1. Późną jesienią przenosimy oliwkę do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Najlepsza temperatura zimowania to 10°C. Doniczkę możemy postawić np. w nieogrzewanym ogrodzie zimowym, chłodnym holu czy garażu, o ile tylko nie jest w nim zbyt ciemno. 

2. W czasie zimowego spoczynku oliwki należy ograniczyć podlewanie. Pamiętajmy, aby nie robić tego nagle i nie zaprzestawać nawadniania całkowicie, ale od późnej jesieni stopniowo zwiększać odstępy między jednym a drugim podlaniem. Sprawdźmy wcześniej palcem, czy ziemia jest jeszcze wilgotna, jeśli jest, nie podlewamy. Podłoże nigdy nie może całkowicie suche, ani zupełnie mokre, grozi to bowiem zgnilizną korzeni.

3. Zimą nie nawozimy oliwki.

4. Pomieszczenie, w którym oliwka zimuje, wymaga regularnego wietrzenia, minimum raz na tydzień.

5. W zbyt ciemnym lub ciepłym pomieszczeniu oliwka traci liście. Odrosną one dopiero wiosną.