Dlaczego bambusy ogrodowe stają się coraz popularniejsze?

Idealnie pasują do nowoczesnych ogrodów oraz do tych w orientalnym stylu. Są na pewno jednymi z najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych. Łatwe w uprawie bambusy kępowe – fargesie – są w Europie szeroko rozpowszechnione. Często wykorzystują je restauratorzy, którzy sadząc je w donicach chcą w ten sposób zapewnić nieco prywatności swoim gościom.

Zimozielone, gęste bambusy kępowe mają nieekspansywne korzenie, dlatego polecam je szczególnie tym, którzy dopiero odkrywają magię bambusów w ogrodzie. Oto, co przeczytałam gdzieś ostatnio: Życie zaczyna się dopiero wtedy, gdy posadzisz bambus. Nie wiem, czy to stare chińskie porzekadło czy  po prostu przekonanie innego miłośnika bambusów, tym niemniej, dlaczego nie spróbować?

Jakie bambusy wybrać – kępowe fargesie czy drzewiaste fylostachysy?


Dopiero zaczynasz swoją przygodę z bambusem. Orientujesz się, że jest tak wiele odmian i nie wiadomo którą wybrać! Nie dość, że gatunki bambusów różnią się wyglądem, to mogą mieć także różne wymagania uprawowe oraz  różną mrozoodporność. Sama na początku byłam zdumiona różnorodnością bambusów. Wyzwaniem były dla mnie też ich nazwy, które jeszcze do niedawna funkcjonowały w Polsce jedynie po łacinie. Co prawda nazwa Sasa palmata jest jeszcze całkiem przyjazna, ale już Fargesia jiuzhaigou czy Sasaella masamuneana 'Albostriata' to już troszkę inna zabawa:) Przekonasz się jednak, że to tylko kwestia czasu. I może też będziesz dostrzegać bambusy przechadzając się po europejskich miastach czy oglądając jakiś film. Sama się na tym nieraz przyłapałam. Jeśli tylko zwrócisz uwagę, bambusy są wszędzie.


Bambus wprowadza do ogrodu spokój i harmonię. Jego liście szumią delikatnie poruszone wiatrem. Na zdjęciu fargesia lśniąca 'Black Pearl'.Zatem jeśli chodzi o wybór bambusa do ogrodu: warto na początku wiedzieć, że bambusy można ogólnie podzielić na dwie grupy. Jedne mają ekspansywne korzenie inne nie. Bambusy o ekspansywnych korzeniach to fylostachysy (Phyllostachys), rosną wyżej, mają grubsze pędy i zaleca się do nich barierę korzeniową. Nieekspansywne są bambusy kępowe (Fargesia). Rosną bujnie, mają burzę liści i nieco cieńsze łodygi. Nie potrzebują żadnej bariery. Szukając właściwego bambusa do ogrodu zastanówmy się, czy może mieć silniejsze korzenie czy nie za bardzo.

Jeśli bambus nie ma wykształcać rozłogów, czyli ma rosnąć kępowo wybieramy fargesie. Tworzące kępy bambusy są łatwe w uprawie, więc wymagają mniej pielęgnacji, doskonale znoszą cięcie, są też częściowo zimozielone. Można je stosować jako soliter, ekran widokowy, żywopłot albo jako bambus doniczkowy.

Bambusy drzewiaste (Phyllostachys) potrzebują więcej miejsca niż kępowe. Zawsze zalecam do nich barierę korzeniową. W moim ogrodzie w ciągu jednego sezonu podziemny pęd wyrósł w odległości 3 m od rośliny-matki. A więc jeśli twój ogródek jest mały, lepiej wybrać fargesię. Więcej na temat uprawy fargesii dowiesz się z tego wpisu. A jeśli chcesz zobaczyć jak drzewiaste, silniejsze bambusy fenomenalnie prezentują się w opolskim Zoo, sprawdź ten wpis.