Jeśli marzysz o spokojnym, osłoniętym od wiatru i ciekawskich oczu miejscu, w którym możesz się w pełni cieszyć swoją prywatnością, pomyśl o żywopłocie z bambusów. Trudno znaleźć inną roślinę żywopłotową, która ma tyle zalet, co bambus ogrodowy.


Bariera widokowa stworzona z delikatnych listków bambusa
kępowego Fargesia jiuzhaigou - tzw. czerwony bambus).
Wspaniale sprawdza się tez jako tło dla innych roślin.
Źródło: www.kimmei.com


1. Szybko rośnie

Bambusy ogrodowe są trawami, które rosną naprawdę szybko. Dzięki temu nie musisz długo czekać na swój ekran widokowy. Takim żywopłotem z bambusów osłonisz miejsce, w którym chcesz odpocząć. W zalezności od gatunku bambusy przyrastają na wysokość raz lub dwa razy do roku. W tym czasie w przeciągu zaledwie kilku tygodni nowe pędy bambusa osiągają swoją maksymalną wysokość. Ponadto co roku możesz liczyć na żywopłot wyższy o ¼ lub nawet 1/3 wysokości.


Bambusy drzewiaste odpowiednio przyciete stworzą zielony,
gęsty i bujny żywopłot.
Źródło:  www.botanicalevents.com.au
2. Szczelnie zasłania

Żywopłot z bambusów kępowych (Fargesia) jest wspaniałą barierą widokową. Ma gęsto ułożone pędy i liście na całej swojej długości. Dzięki temu pozwalają stworzyć ekram widokowy aż do samego dołu. Natomiast u wyrośniętych bambusów drzewiastych (Phyllostachys) gałązki boczne rosną w wyższych czesciach pędów. W tym przypadku otrzymamy wysoki żywopłot, który będzie ekranem widokowym w górnej części. Oczywiście jeśli odpowiednio przytniemy bambusy Phyllostachys (tzn. skrócimy je w górnej części), także możemy otrzymać gęsty żywopłot na całej wysokości. Wtedy bowiem gałązki pojawią się także w dolnej cześci pędów. Kilka ciekawych bambusowych aranżacji z bambusem w roli ekranu widokowego znajdziesz tutaj.


Żywopłot z bambusów wprowadzi świeżą zieleń do
każdego ogrodu. Do tego jest łatwy w pielęgnacji.
Źródło: www.lewisbamboo.com

3. Soczyście zielony

Przekonaj się, jak zachwycająco zielony, żywy i harmonijmy jest żywopłot z bambusa. Szczególnie wtedy, gdy wiatr porusza pojedyńczymi pędami, możesz poczuć spokój i odetchnąć po całym dniu. Bujne listowie docenia też wiele zwierząt, nierzadko ptaki urządzają sobie wśród niej gniazda.


4. Zimozielony
Twój ogród także zima może być piękny. Zieleń liści bambusów kontrastująca ze śnieżnym zimowym krajobrazem to wspaniały, uspokajający widok. Aby cieszyć się takim bajkowym widokiem wybierając zimozielone bambusy zwróć uwagę na ich mrozoodporność.

5. Łatwy w pielęgnacji


Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem bambusów to ucieszysz się, bo są one także dla amatorów łatwe w pielęgnacji. Nawożenie ogranicza się do okresu, kiedy bambus wzrasta. Od jesieni do wiosny odpoczywa, wtedy nie jest to potrzebne. Możesz zastosować nawóz organiczny, np. granulowany obornik lub nawóz długoterminowy. Warto pamiętać, że mniej znaczy więcej, co przede wszystkim dotyczy nawózów sztucznych. 

Jeśli dopiero co posadziłeś swoje bambusy do ogrodu wystarczy, że będziesz pamiętał tylko o tym, aby nie przeschła im ziemia. Jeśli jest upał lub długo nie spadł deszcz – podlej je, aby ułatwić im wzrost. W następnych latach korzenie zaaklimatyzują się w głębszych częściach gleby i wtedy będzie im już łatwiej przetrwać takie okresy suszy.


6. Możesz go dowolnie przycinać


Żywopłot za bambusa może rosnąć swobodnie. Jeśli chcesz możesz go też formować przycinając go po bokach lub z góry. Najlepszym czasem przyciania jest ten, kiedy bambusy zakończyły swój wzrost na wysokość i pojawiają się właśnie bocznę gałązki. Bambus przycinamy na taką wysokość, jaką mają mieć. Za pomocą sekatora utnij pęd tuż nad węzłem na pędzie. Boczne przycinanie możesz przeprowadzić dowolnie. W jednym z wczesniejszych wpisów na blogu pisałam już, jak wiele możliwości daje przycinanie bambusów. Dzięki temu możesz cieszyć się gęstym, świeżo-zielonym bambusem, który osłoni Twój ogród przed ciekawskimi oczami.