Bambusy ogrodowe najlepiej wysadzić do gruntu do października. Dzięki temu będą mogły się ukorzenić jeszcze przed zimą. Najważniejsze są pierwsze zimy bambusów w gruncie, później stopniowo staje się coraz odporniejszy.
Bambus ogrodowy potrzebuje zazwyczaj 3-5 lat, aby dobrze się zakorzenić w danym miejscu. Dopiero po tym czasie osiąga podawaną mrozoodporność, która zależna jest także od stanowiska, w którym wzrasta roślina. Oznacza to, iż do tego czasu zaleca się odpowiednie nawożenie (od wiosny do końca lata), podlewanie (także zimą w bezmroźne dni), a także okrywanie rośliny na zimę.
Bambusy, szczególnie niektóre fargesie, tracą do zimy część liści. O tej porze roku chronią się także przed utratą wody poprzez ich zwijanie. Ma to miejsce w przypadku bardzo niskich temperatur lub gdy roślina chroni się przed zimowym słońcem. Zatem zwijanie liści zimą nie zawsze oznacza, iż roślinie brakuje wody. Fargesie schną szybciej niż bambusy drzewiaste (Phyllostachysy, Pseudosasa, Pleioblastus itp.), które na dużych powierzchniach mogą same zapewnić sobie odpowiednią ilość wody dzięki szeroko rozgałęzionym kłączom.
Bambusom potrzebna jest ochrona zimowa szczególnie w pierwszych latach wzrostu w danym stanowisku. Wówczas przysypujemy okolice korzeni sianem, listowiem. Część nadziemą okrywamy białą agrowłókniną - dla ochrony przez chłodem, ale także przez słońcem. Liście bambusa mogą ucierpieć zimą zwłaszcza w stanowiskach wietrznych i słonecznych. Ziemię przysypujemy sianem lub listowiem jeszcze przed nadejściem zimy.
Dobrym rozwiązaniem jest ogrodzenie rośliny drucianym płotkiem o wysokości 0.5 – 1m. Tak utworzony okrąg wypełniamy min. 20 cm warstwą siana lub listowia. Najlepiej zrobić to nim nastąpią pierwsze mrozy, zazwyczaj na początku listopada. Kiedy rozpocznie się zima (gdy oczekujemy już niższych temperatur), warstwę tę zwiększamy do poziomu siatki drucianej. Mata słomiana lub agrowłóknina pomogą chronić liście rośliny przed wysychaniem. Przy ochronie zimowej bez użycia siatki można warstwę ściółki przykryć gałązkami drzew iglastych (świerku, sosny, jodły).
Jeśli zima jest łagodniejsza, wystarczy zabezpieczyć korzenie bambusów. Wtedy możemy cieszyć się zimozielonymi liści na tle śniegu.