Najlepsza pora
Bambusy można wysadzać w okresie od marca do października.
Podłoże
Bambus nie jest wymagający jeśli chodzi o ziemię. Nie lubi jednak ciężkiego, zbitego podłoża oraz stojącej w nim wody. Wtedy – z powodu braku tlenu – kłącza i korzenie zaczynają gnić. Można jednak rozwiązać ten problem wykopując większy otwór i montując odpowiednią warstwę drenażu (piasek, żwir, łupki). Ziemie lekkie, piaszczyste powinno się użyźnić dobrą, bogatą w pożywienie ziemią oraz dobrze rozłożonym kompostem.
Wysadzanie
Przed wyjęciem rośliny z doniczki należy ją najpierw obficie podlać. Najlepiej włożyć doniczkę do pojemnika z wodą na 5-10 minut, aby ziemia mogła nią dobrze nasiąknąć. Wykopujemy otwór mniej więcej dwa razy większy niż doniczka i poluźniamy podłoże. Ważne jest, aby nie sadzić bambusa głębiej niż był on posadzony w doniczce. Mieszamy wykopaną ziemię z podłożem uniwersalnym o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Wkładamy roślinę do otworu, wypełniamy ziemią, lekko dociskamy i podlewamy obficie. Przez pierwsze 4-6 tygodni często podlewamy roślinę, szczególnie w dni gorące i suche.
Bambus w donicy
Donica powinna być stabilna, o średnicy mniej więcej połowę większej niż doniczka, w której zakupiłeś roślinę, a także kilka centymetrów wyższa. Przy hodowli doniczkowej szczególnie ważne jest podłoże. Najlepsza będzie ziemia uniwersalna zmieszana z torfem oraz odrobiną piasku. Na dno wsypujemy około 5 cm warstwy drenażowej np. grubego żwiru. Odpowiednio do rozwoju roślin przesadzamy je później do większych donic.
Nawożenie
Bambusy są roślinami o dużym zapotrzebowaniu na wartości odżywcze zawarte w ziemi. Ważne jest zatem ich wyważone karmienie. Dla wygody polecamy nawóz do traw i bambusów COMPO. Wystarczy, że użyjesz go tylko raz na wiosnę, a będziesz cieszyć się długoterminowym efektem. Bambusy i trawy przez 3 miesiące będą czerpały składniki odżywcze i zdobiły twój ogród.
Podlewanie
Bambus wysadzony w ogrodzie potrzebuje dodatkowego podlewania jedynie w czasie po jego wysadzeniu (4-6 tygodni) oraz w okresach szczególnie suchych i upalnych. Kiedy już się przyjmie, z reguły wystarczą naturalne opady. Bambus podpowie nam, iż potrzebuje wody poprzez zwijanie swoich listków w rulon, wtedy należy go obficie podlać. Częstotliwość podlewania bambusa w doniczce zależy od jego wielkości oraz od ilości promieni słonecznych padających na niego. Zatem możliwe jest, iż bambus w niewielkiej donicy potrzebować może w szczególnych warunkach częstego podlewania. Rozwiązaniem może być przesadzenie go do większej donicy.
WAŻNE: Także zimą sprawdzajmy od czasu do czasu wilgotność podłoża. Jeżeli jest suche należy w dniu, w którym nie ma mrozu podlać roślinę letnią wodą.
Zwinięte w rulon liście bambusa (na zdjęciu Fargesia murieliae Bimbo) oznaczają, iż roślina wymaga podlania lub broni się przed mocnym słońcem.
Wycinanie i przycinanie pędów
Bambusy o grubych pędach prezentują się szczególnie pięknie, gdy nie przysłaniają ich te malutkie, słabe. Można zatem na wiosnę powycinać te cienkie zyskując efektowny wygląd bambusa oraz wspomagając rozwój nowych pędów.
Dzięki przycinaniu można regulować wysokość bambusa. Z tego powodu roślina tak chętnie sadzona jest w roli żywopłotu.
Bariera korzeniowa
Barierę korzeniową zalecamy przy wysadzaniu ekspansywnych bambusów drzewiastych ([Phyllostachys, Sasa, Pleioblastus). Warto o to zadbać, kiedy chcemy wysadzić bambusa w pobliżu rabaty kwiatowej, trawnika, ścieżki czy w pobliżu granicy ogrodu. Szczegółowe informacje odnośnie zakładania bariery korzeniowej znaleźć można tutaj.