Aby Twoja palma mrozoodporna rosła i zimowała jak najlepiej, warto wiedzieć jak ją uprawiać i zabezpieczyć na zimę.
Po to, by Ci to jak najbardziej ułatwić, wydaliśmy e-book o uprawie palm mrozoodpornych w Polsce pt. "Jak z powodzeniem uprawiać palmy - mrozoodporne palmy w ogrodzie i na tarasie".
Znajdziesz w nim mnóstwo praktycznych informacji, porad, a także ciekawostek. Wszystko, co trzeba wiedzieć w jednym miejscu!
W jakiej ziemi posadzić palmę szorstkowiec Fortunego?
Najlepsza dla ziemia dla szorstkowca ma neutralne ph 5,5-6,5. Dobrze nadaje się Twoja ogrodowa ziemia, jeśli jest bardzo zbita, domieszaj piasku lub żwirku dla lepszej przepuszczalności. Jeśli sadzisz palmę do donicy, możesz użyć gotowej mieszanki - ziemi do palm. Możesz też użyć ziemi uniwersalnej o neutralnym pH i dodać do niej ok. 1/3 żwiru czy perlitu. Na dno donicy zawsze wsypujemy warstwę drenażu.
Sadząc palmę w ogrodzie wybierz miejsce możliwie osłonięte od wiatru (np. w pobliżu zabudowań), jasne, może być w pełnym słońcu. Warto też zwrócić uwagę, by nie wysadzić palmy w miejscu, gdzie wiosną po roztopach gromadzi się woda.
Pamiętaj, że całoroczna uprawa palmy Trachycarpus fortunei w gruncie niekoniecznie jest w Polsce łatwa, ale na pewno jest możliwa i sprawia ogromną radość.
Nasz e-book 'JAK Z POWODZENIEM UPRAWIAĆ PALMY W POLSCE – MROZOODPORNE PALMY W OGRODZIE I NA TARASIE' pomoże Ci zadbać o nie jak najlepiej przez wszystkie pory roku.
Jak podlewać i nawozić szorstkowca Fortune'a?
Szorstkowiec to palma, która w sezonie lubi pić. Jak często trzeba ją podlewać zależy od warunków, w których rośnie. Jeśli rośnie w donicy najlepiej przed podlaniem przeprowadzić szybki "test palca", czyli włożyć palec do ziemi i tak sprawdzić wilgotność. Jeśli podłoże jest jeszcze wilgotne, można poczekać z podlaniem palmy. Woda po podlaniu nie powinna stać w podstawce. Szorstkowiec Fortunego nie lubi też polewania pnia.
Szorstkowiec Fortune'a, szczególnie rosnąc w pojemniku, będzie wdzięczny za nawożenie. Możesz do tego użyć specjalnych nawozów do palm, acz zacznij nawożenie dopiero po 2 miesiącach od przesadzenia palmy. Wcześniej nie jest to potrzebne i może jej zaszkodzić, poparzyć korzenie.
Jeżeli ziemia w donicy z palmą przeschła a chcesz ją nawieźć, podlej ją najpierw wodą, poczekaj dwa dni i dopiero potem podlej nawozem. Nie dolewaj nawozu na suchą ziemię, aby nie spalić korzeni rośliny.
Zimowanie palmy Trachycarpus fortunei
Jeśli chcemy uprawiać palmę cały rok w gruncie, to warto wiedzieć, że szczególnie ważna jest ochrona podczas pierwszych zim po jej wysadzeniu Gdy maksymalna temperatura nie przekracza 5 stopni, należy pomyśleć już o ochronie dla palm. Wtedy wiążemy razem liście rośliny w kilku miejscach, jednak nie zbyt mocno, gdyż wtedy powietrze nie będzie miało dostępu do serca palmy i może ono zacząć gnić. Związując liście zyskujemy też ochronę przed wiatrem i śniegiem. Następnie owijamy związane liście np. workami jutowymi czy agrowłókniną. Jednak niezupełnie szczelnie, tak, aby powietrze miało dostęp do rośliny.
Ochrona pnia i korzeni palmy szorstkowca Fortune'a jest najważniejsza. Kłodzinę chronimy obsypując ją sianem, ściółką lub listowiem. Warto pamiętać, że w naszym klimacie trudno utrzymać palmę w gruncie zachowując przy tym jej efektowny wygląd, ale jest kilka sposobów na to, by przezimowała w ogrodzie jak najlepiej. W naszym e-booku o tym, jak przezimować palmę mrozoodporną w gruncie (a także taką posadzoną w donicy), piszemy aż na 90 stronach!
Jeśli zimowałeś palmę Trachycarpus fortunei w pomieszczeniu i chcesz ją wiosną wystawić na dwór, musisz ją stopniowo przyzwyczaić do słońca, aby liście nie doznały oparzeń.