Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >

Moczenie

Nasiona palm mają z reguły twardą (lub bardzo twardą okrywę). Aby przyspieszyć kiełkowanie należy moczyć je w ciepłej wodzie przez kilka dni. Nie polecamy skaryfikowania nasion, czyli ich mechanicznego uszkadzania np. spiłowywania skorupki pilnikiem. Uważamy, że warto poczekać nieco dłużej na kiełkowanie i uniknąć ryzyka, że ten ruch pilnikiem był tym jednym za dużo:)

Wysiew

Podłoże do wysiewu powinno być przede wszystkim lekkie, jałowe i przepuszczalne. Doskonale nadaje się do tego ziemia kokosowa. Nasiona układamy na wilgotnej, ale nie mokrej ziemi i przysypujemy je warstwą dwa razy grubszą od ich średnicy. Nieco inaczej postępować należy w przypadku wysiewu palmy kokosowej, ale o tym w następnym poście. Przy wysiewaniu nasion palm warto zwrócić uwagę, aby nie stykały się one ze sobą, ani nie leżały zbyt blisko siebie. Po wykiełkowaniu korzenie mogą się splątać, a chcąc je rozdzielić można je niechcący uszkodzić. Najlepiej do wysiewu użyć pojedynczych małych doniczek (np. do kaktusów). Takie małe doniczki wstawiamy do większego pojemnika z piaskiem lub podobnym materiałem, który powinien być ciągle ciepły i wilgotny. Pojemnik nakrywamy przezroczystą folią lub niezbyt grubą szybą, dzięki czemu stworzymy nasionom odpowiedni mikroklimat do kiełkowania. Idealna temperatura do kiełkowania to 25-30 st. C.

Podlewanie

Bardzo ważne: Podłoże nie może ani przeschnąć, ani być stale mokre. Powinno być zawsze jednakowo, umiarkowanie wilgotne. Do podlewania warto używać spryskiwacza i tylko delikatnie zraszać ziemię w razie potrzeby.

Wietrzenie

Co jakiś czas trzeba zdjąć folię czy szybę, aby przewietrzyć naszą szklarenkę. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się choroby grzybowe.

Pikowanie

Po kilku miesiącach pojawi się pierwszy liść, który nie przypomina jeszcze palmy, a raczej źdźbło trawy. Zdejmujemy wtedy folię/szybę, a kiedy liść nieco podrośnie możemy ostrożnie przesadzić palmę do nowej doniczki. Uwaga! Nasion nie wolno odrywać od siewek! Po pewnym czasie odpadną one same, a nim to się stanie będą jeszcze dla palmy źródłem pożywienia. Przy przesadzaniu uważamy na delikatne korzenie. Robimy patyczkiem otwór w ziemi i wkładamy korzeń do doniczki tak, aby nie był zwinięty, a prosty. Dołek zasypujemy ziemią. Później palmy przesadzamy wtedy, gdy korzenie wychodzą spodem doniczki. I oczywiście rozmawiamy z naszą własnoręcznie wyhodowaną palmą, aby pięknie rosła!

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają nasiona różnych palm, sprawdź na naszym blogu klikając tutaj

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć