Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata)

Piękny bambus o drzewiastym pokroju. Można go przycinać na dowolną wysokość.

Ma wspaniałe zielone łodygi z żółtą rynienką, dorosłe okazy mają dodatkowy pasek w rynience.

Ten produkt nie występuje już w magazynie

79,90 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Pojemność doniczki:Średnica doniczki:Wysokość sadzonki (bez doniczki):Posadź co:
2,5 lok. 17 cm30-60 cm0,5-1 m
5 lok. 22-25 cm200-260 cm1-2 m

W naturalnym środowisku może on osiągnąć wysokość 6-10 m. Pędy mają gęste włoski. Osłonka łodygi jest jasnożółta z zielonymi lub brązowymi paseczkami i krótkimi włoskami, często ma krótki odstający języczek. Osiągają do 4 cm średnicy. Jego liście są zielone i błyszczące. Fylostachys złotobruzdowy rośnie pionowo, końce łodyg lekko zwisają. Jego pędy są jadalne. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową.

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.  

 

Informacje podstawowe
wysokość4-7 m
wysadzaniemarzec-październik
stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne    umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn glebyobojętny, lekko kwaśny
typ glebyprzeciętna ogrodowa
odstęp sadzeniaco 40-50 cm lub więcej
mrozoodporność-24
zastosowanieżywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomiiProdukty powiązane