Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >
 • Obecnie brak na stanie
  Brązowy bambus - Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) sadzonka 2,5 l
  Brązowy bambus - Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) - zdjęcie poglądowe
  Brązowy bambus - Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) - zdjęcie poglądoweka 2,5 l
  Brązowy bambus - Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) - zdjęcie poglądowe
  Brązowy bambus - Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) - zdjęcie poglądowe
Pojemność doniczki: Średnica doniczki: Wysokość sadzonki (bez doniczki):  Posadź co:
2,5 l ok. 17 cm 30-50 cm 0,5-1 m

Filostachys niski należy do najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych. Jest gęsto ulistniony, prawie do samej ziemi, dlatego dobrze sprawdzi się, jeśli szukasz rośliny na gęsty żywopłot. Liście ma małe, wąskie, podłużne, bardzo mocne i ciemniejsze niż liście innych Filostachysów. Cały bambus rośnie prosto, a końce jego łodyg lekko obwisają. Jest obok bambusa Bisseta jednym z najbardziej odpornych bambusów. Doskonale sprawdzi się w roli żywopłotu. Przycinany każdej wiosny stanie się gęsty i bujny. Równie efektownie bambus ten prezentować się będzie wysadzony jako soliter na trawniku. W naturalnym środowisku może dorastać do 3-5 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Tak jak wszystkie bambusy można go przycinać na dowolną wysokość i formować. Łodygi tego Filostachysa są zielone, później nabierają oliwkowego do brązowego odcienia. Kiedy posadzimy go w słońcu mogą wybarwiać się na ładny żółto-pomarańczowy kolor. Osiągają maksymalnie 2 cm średnicy.

Łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która na tarasie czy balkonie zapewni cień i orientalny klimat. Popularna jest także w japońskich kompozycjach ogrodowych z innymi bambusami. Może być stosowany na ekrany widokowe, zarówno posadzony w gruncie, jak i w donicach. 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Filostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września.

Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Znany również jako Filostachys brązowy

Łacińska nazwa: Phyllostachys humilis

Informacje podstawowe
wysokość 3-5 m
wysadzanie marzec-październik
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
mrozoodporność -26
zastosowanie żywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii

PHY-HUM-2,5

Może ci się spodobać

Produkty w tej samej kategorii

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć