Bambus kadzidłowy (Phyllostachys atrovaginata)

Bambus ogrodowy fylostachys ciemnopochowowy jest wyjątkowym bambusem: jego pędy pokryte są woskiem, którego zapach przypomina aromat drzewa sandałowego.

Polecamy szczególnie do miejsc wilgotnych, a nawet podmokłych.

Ten produkt nie występuje już w magazynie

99,90 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Pojemność doniczki:Średnica doniczki:Wysokość sadzonki (bez doniczki):Posadź co:
3 lok. 17 cm30-60 cm0,5 m
5 lok. 22-25 cm60-80 cm1 m
      15 l  ok. 32 cm    180-200 cm 2-3 m

Fylostachys ciemnopochwowy jest wyjątkowym bambusem: jego pędy pokryte są woskiem, którego zapach przypomina aromat drzewa sandałowego. Ponadto gatunek ten może być wysadzany na glebach bardzo wilgotnych, ma bowiem kanały powietrzne w kłączach i korzeniach. Mode łodygi są jednymi z najsmaczniejszych. Drewno tego bambusa wykorzystuje się w rzemiośle. Wykształca zielone pędy, które pokryte są mącznym nalotem. Z czasem stają się one szaro-zielone. Są proste i tworzą mocne drewno. Początkowo rosną one w dużym zagęszczeniu, później się rozrzedzając. Mogą osiągać do 5 cm średnicy. Nieduże, jasnozielone liście tworzą gęste listowie. Łodygi wyrastają pionowo, a ich końce lekko zwisają. Dobrze nadają się jako rośliny doniczkowe. Może on dorastać do 4-7 m, jednak w polskim klimacie osiągnięcie maksymalnej wysokości jest mało prawdopodobne. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość.

Fylostachys ciemnopochwowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Fylostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

 

Informacje podstawowe
wysokość4-6 m
wysadzaniemarzec-październik
stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne    umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn glebyobojętny, lekko kwaśny
typ glebyprzeciętna ogrodowa
mrozoodporność-24
zastosowanieżywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii

Produkty powiązane