Filostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' (Phyllostachys aureosulcata)

Wysoki bambus ogrodowy, jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej mrozoodpornych bambusów na świecie.

Ten bambus rośnie w opolskim Zoo od 2008 roku.

Ten produkt nie występuje już w magazynie

69,90 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Pojemność doniczki:Średnica doniczki:Wysokość sadzonki (bez doniczki):Posadź co:
2,5 lok. 17 cm50-60 cm0,5-1 m
5 lok. 22-25 cm120-140 cm1-2 m

Każdy, kto zobaczy Spectabilisa przyzna, że jest jednym z najpiękniejszych bambusów na świecie. Jednocześnie jest jednym z najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych, dlatego my także możemy się nim cieszyć. Jeśli Twój ogród ma ciemniejsze zakątki, to bambus ten rozjaśni je intensywnie żółto-zielonymi łodygami i soczyście zielonymi liśćmi. Niektóre z liści mają delikatne kremowe paski. Jeśli posadzisz go w słońcu (ten bambus uwielbia pełne słońce!) to wiosną i wczesnym latem pędy wybarwią się pod wpływem słońca na czerwono. Młode cytrynowożółte mają szorstką skórkę, ciekawą w dotyku. Gdzieniegdzie mają zielone wyżłobienie w międzywęźlach, a starsze rośliny mają w wyżłobieniu zielone paski. Ten bambus ogrodowy ma jeszcze jedną nietypową cechę - jego pędy w dolnej części często zygzakują, wygląda to naprawdę wspaniale.


Pędy mogą osiągać do 4 cm średnicy. Zarówno młode jak i starsze pędy wyglądają bardzo dekoracyjnie czy to posadzone w ogrodzie czy w donicy na tarasie. Liście tego bambusa są zielone, błyszczące, średniej wielkości, pojedyncze liście mają jasne paseczki. Młode egzemplarze są gęsto ulistnione aż do ziemi, a ich pędy są jadalne. Bambus ten może dorastać do 4-7 m, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Górną granicą w odpowiednim mikroklimacie będzie raczej 6 m. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość, np. 1 metra. Filostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w ogrodach japońskich, w kompozycjach z innymi trawami ozdobnymi i bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na wysoki, gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Bambus ten jest też idealny, jeśli lubisz latem w odpoczywać w cieniu. Można także formować go tak, aby przypominał bonsai. 

 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Filostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.  

Łacińska nazwa: Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis'

Informacje podstawowe
wysokość4-7 m
wysadzaniemarzec-październik
stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne    umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn glebyobojętny, lekko kwaśny
typ glebyprzeciętna ogrodowa
mrozoodporność-24
zastosowanieżywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomiiProdukty powiązane