Brązowy bambus - Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) 2,5 l

Bambus ten jest jednym z najbardziej mrozoodpornych bambusów.

Idealnie nadaje się do wysadzenia jako gęsto ulistniony żywopłot.

Pięknie wygląda jako soliter lub świeżo-zielone tło, które wspaniale podkreśla kolorowo kwitnące kwiaty.

2

Ostatnie egzemplarze!

49,90 zł brutto

Opis

Fylostachys niski należy do najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych. Jest gęsto ulistniony, prawie do samej ziemi, dlatego dobrze sprawdzi się, jeśli szukasz rośliny na gęsty żywopłot. Liście ma małe, wąskie, podłużne, bardzo mocne i ciemniejsze niż liście innych Fylostachysów. Cały bambus rośnie prosto, a końce jego łodyg lekko obwisają. Jest obok bambusa Bisseta jednym z najbardziej odpornych bambusów. Doskonale sprawdzi się w roli żywopłotu. Przycinany każdej wiosny stanie się gęsty i bujny. Równie efektownie bambus ten prezentować się będzie wysadzony jako soliter na trawniku. W naturalnym środowisku może dorastać do 3-5 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Tak jak wszystkie bambusy można go przycinać na dowolną wysokość i formować. Łodygi tego Fylostachysa są zielone, później nabierają oliwkowego do brązowego odcienia. Kiedy posadzimy go w słońcu mogą wybarwiać się na ładny żółto-pomarańczowy kolor. Osiągają maksymalnie 2 cm średnicy.

Łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która na tarasie czy balkonie zapewni cień i orientalny klimat. Popularna jest także w japońskich kompozycjach ogrodowych z innymi bambusami. Może być stosowany na ekrany widokowe, zarówno posadzony w gruncie, jak i w donicach. 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września.

Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Informacje podstawowe
wysokość 3-5 m
wysadzanie marzec-październik
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
odstęp sadzenia co 40-50 cm lub więcej
mrozoodporność -26
zastosowanie żywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii
sadzonka 100/160 cm nie licząc doniczki, donica 2,5 l

Produkty powiązane