- Obecnie brak na stanie
Bariera korzeniowa pozwoli zaplanować maksymalny obszar rozrostu bambusa.
Polecamy dla bambusów drzewiastych (Phyllostachys).
Grubość bariery: 1mm.
Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus > |
Bambus mieszańcowy hibanobambusa wykształca dekoracyjne, duże i szerokie liście w zielono-beżowe paski.
Jeśli posadzimy go w słońcu zmienią one barwę na czerwono-fioletową. Bambus ten należy do niewielu gatunków, które mogą rosnąć w domu.
Pojemność doniczki: | Średnica doniczki: | Wysokość sadzonki (bez doniczki): | Posadź co: |
2,5 l | ok. 17 cm | 40-60 cm | 0,5-1 m |
Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’ pochodzi z gór Hiba w Japonii. Maksymalna wysokość wzrostu wynosi 2-3 m, jednak w warunkach polskich może być niższa. Jego łodygi są zielone, stabilne i wyrastają z ziemi pod lekkim ukosem. Maksymalnie mogą one osiągnąć 2 cm średnicy. Bambus ten rośnie pionowo i szeroko się rozkrzewia. Młode liście w słońcu wybarwiają się czerwonawo. Mają one sztywną, ciemną szczecinę.
Bambus mieszańcowy może być łatwą w uprawie rośliną doniczkową na taras lub balkon. Doskonale znosi przycinanie i może być wysadzany jako żywopłot. Jest wytrzymały, a poprzez wiosenne przycinanie stanie się gęstszy i może utworzyć nieprześwitujący ekran widokowy.
Bambus mieszańcowy preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Optymalne stanowisko powinno być półcieniste lub zacienione, osłonięte od wiatru. Trawa ta wykształca ekspansywne kłącza, dlatego zaleca się zakładanie bariery korzeniowej podczas wysadzania do gruntu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne.
Warto pamiętać, że bambusy bardzo źle znoszą wodę zalegającą w korzeniach, dlatego należy unikać przelania. Wytrzymuje mrozy do -25 °C. Podczas pierwszych zim w gruncie zaleca się ochronę zimową. Ziemię wokół bambusa ściółkujemy ok. 20 cm warstwą kory, zaś część nadziemną owijamy agrowłókniną. Jeśli zdarzy się, iż część nadziemna zmarznie, wiosną trawa odbija z korzeni. Zarówno rośliny doniczkowe jak i te w gruncie nawozimy od kwietnia do września. Bambusy wysadzone w donicach należy zimować w pomieszczeniu chłodnym i w miarę jasnym. Ponadto w okresie zimowego spoczynku ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy go całkowicie. Zanim wiosną wyniesiemy bambusy na dwór, należy stopniowo, przez ok. 10 dni przyzwyczaić je światła słonecznego. Początkowo powinny stać w cieniu, później w miejscach coraz jaśniejszych. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają. Kwitnienie zdarza się to bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Przykładowa sadzonka bambusa:
Bambus mieszańcowy hibanobambusa wykształca dekoracyjne, duże i szerokie liście w zielono-beżowe paski.
Jeśli posadzimy go w słońcu zmienią one barwę na czerwono-fioletową. Bambus ten należy do niewielu gatunków, które mogą rosnąć w domu.
Bariera korzeniowa pozwoli zaplanować maksymalny obszar rozrostu bambusa.
Polecamy dla bambusów drzewiastych (Phyllostachys).
Grubość bariery: 1mm.
To stalowe mocowanie pozwoli Ci w łatwy sposób trwale połączyć końce bariery korzeniowej dla bambusa.
Ma optymalną szerokość 64 cm, w komplecie ze śrubami i nakrętkami.
Wszystko o bambusach w jednym miejscu? TAK! Z tym e-bookiem wybierzesz bambus dla siebie, zobaczysz jak krok po kroku go posadzić (do ogrodu lub donicy) i dowiesz się wszystkiego o dobrej pielęgnacji - podlewaniu, nawożeniu, przycinaniu i zimowaniu.
Porady, ciekawostki i informacje podanych w bardzo przystępny sposób, a do tego wiele pięknych zdjęć rosnących w Polsce bambusów, oraz ilustracje.
Planujesz przesadzić bambus wo większej donicy? Nasz zestaw zawiera wszystko czego potrzebujesz: ziemię, keramzyt na drenaż, perlit dla poprawienia struktury podłoża oraz naturalny nawóz - granulowany obornik.
Semiarundinaria okazała to wyjątkowy bambus mrozoodporny. Jego pędy na początku są zielone, a jesienią zmieniają barwę na bordową, gdy temperatura spada blisko zera. Najlepiej rośnie w cieplejszych regionach Polski, w stanowisku słonecznym i zacisznym.
Fargezja 'Blue Lizard' ma bardzo dekoracyjne, ciemnozielone liście o delikatnym niebieskawym odcieniu. Jej ciemne pędy wyrastają prosto i sztywno w górę, a dodatkowo ozdobione są jasnymi osłonkami, z którymi pięknie kontrastują.
Wyjątkowo odporna, piękna i szybko rosnąca fargezja, która może rosnąć wyżej niż inne bambusy kępowe, nawet do 3-4,5 m. Ma prosty, kolumnowy pokrój.
Szeroko rosnący i niezwykle dekoracyjny bambus ogrodowy.
Bardzo dobrze rośnie w ogródkach słonecznych, półcienistych i zacienionych.
Idealnie prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego.
Wysokość sadzonek sprawdzisz w tabelce poniżej.
Jedna z najciekawszych i najpiękniejszych fargezji, o wyjątkowo efektownie wybarwionych pędach. Dzięki temu, że ich kłącza mają dłuższe szyjki, rosną bardziej otwarcie niż inne fargezje. Przypominają raczej miniaturowy gaj, niż zwartą roślinę.
Bardzo dobrze będzie wyglądał w donicy, tym samym odgrywając rolę przenośnej zieleni.
Rzadka odmiana czerwonego bambusa znaleziona w chińskim parku Jiuzhaigou, w północnym Syczuanie.
Ma wiśniowo wybarwione łodygi, wydaje się, że jest jeszcze odporniejsza niż czerwony bambus i osiąga wyższe rozmiary.
Sadzonki bambusów mrozoodpornych. Bardzo odporny, dekoracyjny bambus kępowy o błyszczących podłużnych liściach.
Wyjątkowego uroku nadają mu kremowe osłonki łodygowe efektownie kontrastujące z ciemną zielenią pędów.
To świeżo zielona alternatywa dla tuj i iglaków, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem ogrodów japońskich.
Fargezja lśniąca 'Volcano' ma elegancki, zwarty pokrój. Osiąga zwykle nie więcej niż 2 m wysokości. Pierwsze, co przyciąga wzrok, to gęsta i bujna masa drobnych liści, która wznosi się z pędami i opada w górnej części, przypominając wulkan.
Ta fargezja może rosnąć w słońcu.
Ta odmiana nazywana jest 'Black Cherry', bo jej pędy mają ciemny, niemal czarny kolor.
Najbardziej barwna z odmian czerwonego bambusa, ma też nieco większe i ciemniejsze liście niż klasyczna Fargesia jiuzhaigou 1.
Fargesia wąskolistna to bambus, który rośnie w zwartej kępie. Jego młode pędy mają niebieskawy kolor, a czasem zielenieją, a na końcu nabierają żółtego odcienia. Ma dość wąskie jak na fargezje listki, dzięki temu wygląda bardzo delikatnie. Może rosnąć w słońcu, cieniu i półcieniu.
Fargezja 'Maasai'® jest kępowym bambusem, który rosnie wyjątkowo prosto i wąsko - stąd nazwa. Młode pędy pokryte są biało-niebieskawym nalotem. Łodygi zdobią niemaj białe pochewki. Może osiągać 2,5-3,5 m wysokości - można ją przycinać, jak wszystkie bambusy.Nadaje się do słonecznych miejsc.
Fargezja olbrzymia należy do najpiękniejszych bambusów ogrodowych.
Charaterystyczne ciemnozielonymi pędami.
Jako jedna z niewielu fargezji może być posadzona w słońcu, bo nie zwija swoich listków pod wpływem silnych promieni słonecznych.
Ten bambus ogrodowy ma wyjątkowo duże liście.
Mierzą aż do 60 cm długości i 10 cm szerokości!
Fargezja ta zwana jest też ze względu na pokrój bambusem fontannowym - pięknie przewiesza pędy na boki.
Ma pędy w kolorze od zielonego do ciemno-fioletowego, czasem prawie czarnego. Wyraźnie odznaczają się od zielonych liści, z którymi tworzą piękną całość.
Fargesia robusta 'Wolong' to szczególnie piękny, wielkolistny bambus kępowy (podobny do pseudosasy japońskiej).
Ze wszystkich fargezji to ten gatunek ma najgrubsze tyczki i najbardziej przypomina bambus drzewiasty, nie wymagając jednocześnie bariery korzeniowej.
Jeden z najbardziej dekoracyjnych bambusów uprawianych w Europie.
Ma piękne, szerokie liście, które wachlarzowato wyrastają z grubego źdźbła.
Posadzona w donicy na tarasie zapewnia wiele zieleni dzięki dużym, ciemnozielonym liściom.