Fargezja olbrzymia 'Campbell' (Fargesia robusta)

Fargezja olbrzymia należy do najpiękniejszych bambusów ogrodowych.

Jasne osłonki jej łodyg tworzą cudowny kontrast z ciemnozielonymi pędami. 

Jako jedna z niewielu fargezji może być posadzona w słońcu, bo nie zwija swoich listków pod wpływem silnych promieni słonecznych. 

Ten produkt nie występuje już w magazynie

139,90 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Pojemność doniczki:

Średnica doniczki: 

Wysokość sadzonki (bez doniczki): 

Posadź co:

2,5 l

ok. 17 cm

50-70 cm

0,5 m

5 l

ok. 22-25 cm

60-110 cm

1 m

10 l

ok. 28-30 cm

80-100 cm

1-1,5 m

15 l

ok. 32 cm

110-140 cm

1,5-2 m

Fargezja ta szczególnie dobrze prezentuje się posadzona przy oczku wodnym, gdzie chętnie korzysta z wyższej wilgotności powietrza. Jej orientalny wygląd sprawia, że miłośnicy harmonijnych ogrodów japońskich sadzą ją nie tylko w ogrodzie, ale także w wewnętrznych dziedzińcach oraz w donicach, które zdobią taras. Bambus ten posiada kremowe osłonki łodygowe, które bajecznie kontrastują z ciemnozielonymi łodygami. Jej błyszczące, soczyście zielone, podłużne i wąskie liście mają od spodu mają niebieskawy odcień. Bambus ten rośnie prosto i gęsto. Jego pędy są początkowo niebieskawe, później zielone, a  starsze źdzbła zmieniają barwę na żółtą. Można je wtedy wyciąć tuż nad ziemią lub cieszyć się taką barwną kompozycją. Są one proste, silne, maksymalnie osiągają 3 cm średnicy.

W optymalnych warunkach fargezji może osiągnąć wysokość nawet od 4-7 m, jednak w naszym klimacie pozostanie mniejsza, osiągając 2-3 m. Trawę tę można przycinać na dowolną wysokość. Preferuje półcieniste, chłodniejsze i dosyć wilgotne miejsca, ale może również rosnąć w słońcu. Wymaga dobrze przepuszczalnej, zawsze lekko wilgotnej gleby. Należy jednak unikać stojącej wody, jest ona przyczyną zgnilizny korzeni zabójczej dla bambusów. Fargezja olbrzymia pięknie wygląda posadzona blisko jeziorka czy oczka wodnego.

Bardzo dobrze nadaje się na żywopłot, może być dowolnie przycinana. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jest to bambus kępowy, dlatego przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba bariery korzeniowej. To łatwa w uprawie bujna roślina doniczkowa na taras czy balkon. Fargezja robusta powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. 

Łacińska nazwa: Fargesia robusta 'Campbell'

Informacje podstawowe
wysokość4-7 m
wysadzaniemarzec-październik
stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne    umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn glebyobojętny, lekko kwaśny
typ glebyprzeciętna ogrodowa
mrozoodporność-22
zastosowanieżywopłot, bariera widokowa, ogrody japońskie, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, oczko wodne

Produkty powiązane