Czerwony bambus (Fargesia jiuzhaigou 1) 2,5 l outlet

Piękny bambus ogrodowy o karminowo czerwonych pędach. Tę pełną gracji roślinę możesz posadzić jako soliter lub żywopłot. Rosnąc  w donicy nada twojemu tarasowi niecodziennego, orientalnego charakteru.

Drobne, miękkie liście wspaniale szumią na wietrze, sprawiając, że w swoim ogrodzie odpoczniesz jeszcze lepiej.

1

Ostatnie egzemplarze!

59,90 zł brutto

-20,00 zł

79,90 zł brutto

Opis

Fargesia północnosyczuańska 1 zwana jest popularnie czerwonym bambusem, ponieważ pod wpływem słońca jej cienkie źdźbła stają się wspaniale czerwone. Bambus ten rośnie kolumnowo, dlatego polecamy go także do mniejszych ogródków. Wykształca drobne, matowo zielone, delikatne liście, ich delikatny szum sprawia, że chwile spędzone w ogrodzie są jeszcze przyjemniejsze. Młode pędy mają zielony kolor i pokryte są mącznym nalotem, później stają się niebieskawe. Starsze łodygi stają się żółte lub czerwone, a najstarsze - czerwono-brązowe. Źdźbła fargesii posadzonej w słońcu lub w półcieniu wybarwiają się głęboki czerwony. Maksymalnie może dorastać do 3-4 m, w Polsce może osiągnąć do 2 metrów wysokości. Świetnie znosi przycinanie, dlatego może być formowany do odpowiedniej wysokości. Wspaniale nadaje się na żywopłot czy ekran widokowy. Jeśli masz oczko wodne możesz posadzić bambusa przy nim, wtedy jego źdźbła będą się pięknie odbijać w tafli wody.

Fargesia północnosyczuańska należy do gatunku bambusów kępowych. Przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Może być wysadzona w donicy na tarasie, a także komponowana z innymi trawami. Jest chętnie wykorzystywana do orientalnych kompozycji ogrodowych z innymi bambusami. Podczas pierwszych zim w gruncie zalecana jest ochrona zimowa. Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Nie wymagają bariery korzeniowej. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne, woda nie powinna zalegać w korzeniach. Fargesia lśniąca jest mrozoodporna do  -25 st. C. Szczególnie przez pierwsze lata wymaga okrywania na zimę. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak te, rosnące w gruncie o powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu. Wówczas ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy go całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Informacje podstawowe
wysokość 3-4 m
wysadzanie marzec-październik
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
odstęp sadzenia co 30-50 cm lub więcej
mrozoodporność -25
zastosowanie żywopłot, bariera widokowa, ogrody japońskie, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, oczko wodne
sadzonka

40-60 cm nie licząc doniczki, donica 2,5 l

Produkty powiązane