Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

Do 1995 r. niewiele było wiadomo na temat tej tajemniczej palmy o wachlarzowatych liściach. Uważano ją za wymarłą, co czyniło ją przedmiotem wielu spekulacji. Jednak podczas pewnej legendarnej wyprawy do Sudanu ujawniono, że medemia, choć wciąż rzadka, szczęśliwie przetrwała do dziś w kilku sporych populacjach na Pustyni Nubijskiej. 

Medemia pochodzi z Sudanu, gdzie rośnie na jałowych terenach zalewowych sezonowych rzek. Niewielka populacja została również znaleziona w południowo-wschodnim Egipcie kilka lat temu. Klimat tam jest na ogół bardzo suchy, gorący latem i łagodny zimą. 

Powiązana z widlicą tebańską (Hyphaene thebaica) i palmą Bismarcka (Bismarckia nobilis), jest to piękna i dostojna, soliterowa palma wachlarzowa o wysokości około 15 m. Ma prosty, brązowy pniem z wyraźnym pierścieniowaniem. Pień podtrzymuje dużą, kulistą koronę o bardzo sztywnych liściach. Ich jasnoniebiesko-zielony kolor uderzająco kontrastuje z jasnożółtymi łodygami. 

Atrakcyjne owoce mają lśniący fioletowo-czarny kolor i są wielkości śliwki. Suche wydzielają przyjemny słodowy zapach i są jadalne. W starożytnym Egipcie owoce medemii sprowadzano z Sudanu i znaleziono w egipskich grobowcach, co wskazuje na ich duże znaczenie.

Zanim nie zostało na nowo potwierdzone to, że nadal można ją spotkać, nigdy wcześniej nie była uprawiana w żadnym miejscu na świecie. Medemia będzie rosła w tych samych warunkach i w tych samych regionach, co jej najbliższe krewniaczki, widlica i bismarckia. Palma Pustyni Nubijskiej jest wyjątkowo odporna na suszę. Wymaga dobrego drenażu, miejsca nasłonecznionego i dobrze rozwija się w gorących i suchych warunkach, gdzie tempo jej wzrostu jest zaskakująco szybkie, jeśli roślina ma wystarczający dostęp do wody.

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion palm.

10 Przedmioty

Może ci się spodobać

Produkty w tej samej kategorii

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć