Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >

Palma ta pochodzi z górzystych terenów południowych i środkowych Chin oraz Japonii, dlatego jest bardzo wytrzymała. Ma dekoracyjne, liście w kształcie zielonych wachlarzy. Łodygi są gładkie, dlatego palma ta może także ozdobą miejsca, w którym bawią się dzieci. Dorosłe okazy mają liście o średnicy do 90 cm. Palma rośnie bardzo powoli. Pień, osiągający w naturze do 25-35 cm średnicy, pokryty jest brązowymi włóknami, które dodatkowo przyciągają wzrok. W odpowiednich warunkach, kiedy jest bardzo ciepło, szorstkowiec wykształca piękne żółte kwiatostany, a później czarne owoce pokryte niebieskawym woskiem.

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion palm.


Wymagania: Szorstkowiec jest łatwy w uprawie. Wymaga przepuszczalnej ziemo o neutralnym pH. Stanowisko jasne, najlepiej w pełnym słońcu. Najlepiej, gdy jest ono osłonięte od wiatru. W maju możemy palmę wystawić do ogrodu, najpierw stopniowo przyzwyczajając ją do słońca. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. Palma ta w naturze rośnie w górach, gdzie przyzwyczajona jest do chłodniejszego klimatu. Optymalna temperatura to 15-20 st. C. Może być trzymana w donicy na dworze, o ile temperatura zimą nie przekroczy w nocy – 10 st. C. Zimujemy palmę w miejscu chłodnym i w miarę jasnym. W cieplejszych regionach Polski można próbować uprawy gruntowej, nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniego zabezpieczenia, a najczęściej wiąże się z dodatkowym dogrzewaniem. Wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do – 17-20 st. C.  Od kwietnia do września warto palmę zasilać nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy rzadko, jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę. palma ta jest bardzo odporna na choroby i szkodniki, jeśli nie będziemy jest zbyt mocno podlewać, będzie pięknie rosła wzbogacając taras czy hol egzotycznym akcentem.

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

8 Przedmioty

Może ci się spodobać

Produkty w tej samej kategorii

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć