Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >
  • -70%
    Kubańska palma królewska (Roystonea regia) nasiona

Korona składa się równo z 15 liści. Jej pień może osiągać do 20 m wysokości, rzadko także do 30 m. Jest szarobiały, prosty i gruby - osiąga do 37-58 cm średnicy. Jest też gładki, nie ma na nim pozostałości po liściach. Obwód pnia zwiększa się dość szybko już po pierwszych latach wzrostu. Charakterystyczne dla palmy królewskiej jest to, że pień nie ma jednakowej grubości na całej długości.

Oprócz tego, że pięknie wygląda i jest łatwa w uprawie, palma królewska jest też rośliną użytkową. Serce palmy wykorzystywane są do przyrządzania zup i sałatek. Suchych gałązek owocostanów pozbawionych nasion używa się w roli mioteł. Liście zaś wykorzystuje się do pokrywania dachów rustykalnych domów oraz do okrywania tytoniu na plantacjach.

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion palm.

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

18 Przedmioty

Może ci się spodobać

Produkty w tej samej kategorii

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć