Palma dopiero niedawno opisana, znana była wcześniej jako Trachycarpus sikkimensis. "Latisectus" odnosi się do szerokich części wachlarzowatych, bardzo błyszczących, osiągających długość ok. 5 cm. W sumie jest ich około 70, dlatego palma ta tworzy bardzo duże, skórzaste liście, co jest cechą wyróżniającą ten gatunek. Nagi pień oraz nasiona przypominają te u palmy trachycarpus martianus. W środowisku naturalnym rośnie jedynie na niewielkim obszarze w północno-wschodnich Indiach (Sikkim w Himalajach). Podobnie jak inne palmy Trachycarpus, latisectus wymaga żyznej, gliniastej, ale dobrze przepuszczalnej gleby. Młode rośliny najlepiej czują się w cieniu.
KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW
Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.
Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.
Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.
Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.
Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:
Instrukcja wysiewu nasion palm.
Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.