Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >
  • Obecnie brak na stanie
    Hioforba butelkowa, palma butelkowa (Hyophorbe lagenicaulis) - nasiona palmy
    Hioforba butelkowa, palma butelkowa (Hyophorbe lagenicaulis) - nasiona palmy
    Hioforba butelkowa, palma butelkowa (Hyophorbe lagenicaulis) - nasiona palmy
    Hioforba butelkowa, palma butelkowa (Hyophorbe lagenicaulis) - nasiona palmy

Hioforba butelkowa rośnie wolno, wykształcając charakterystyczny, rozszerzony w dolnej części i zwężający się ku górze pień, przypominający butelkę. Stąd też nazywana jest palmą butelkową. Pień ma szary kolor z widocznymi starymi bliznami liściowymi. Dorosły może mieć od 60 do 70 cm średnicy. Palma butelkowa zwieńczona jest pióropuszem jasnozielonych, pierzastych liści.

Nazwa Hyophorbe pochodzi od greckiego 'hys', czyli świnia, a 'phorbe' odności się do tego, że owoce tej palmy kiedyś były przez nie zjadane. 'Lagenicaulis' natomiast oznacza 'pień w kształcie butelki'.

Palma ta potrzebuje jasnego miejsca i stale jednakowo wilgotnej, dobrze przepuszczalnej ziemi. Nasiona kiełkują zwykle od 4 do 6 miesięcy.

KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW

Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.

Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.

Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.

Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:

Instrukcja wysiewu nasion palm.

Pochodzenie: Wyspy Maskareny, Wyspa Rodriguez

Wysokość: do 5 m

Mrozoodporność: nie

Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.

Może ci się spodobać

Produkty w tej samej kategorii

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć