Nowa wersja palmy sabalowej, zebranej w hrabstwie Cherokee, w północno-wschodniej Alabamie. Sabal minor to palma, której naturalne lokalizacje są najbardziej wysuniętymi na północ w Ameryce Północnej. docierają do północno-wschodniej Karoliny Północnej, tuż za granicą stanu Viginia. Chociaż czasami może być tu nieprzyjemnie zimno, ze względu na bliskość Oceanu Atlantyckiego temperatury nie spadają zwykle poniżej -18°C. Dzięki pasjonatom, udało się zebrać nasiona palm sabalowych z hrabstwa Cherokee (strefa USDA 7b), gdzie temperatury spadają nawet do -24°C. Dlatego rośliny uprawiane z nasion pozyskanych z palm z Cherokee mogą mieć większą odporność na mróz, niż te, pochodzące od innych okazów.
KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW
Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.
Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.
Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.
Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.
Pobierz za darmo instrukcję wysiewu:
Instrukcja wysiewu nasion palm.
Wymagania: Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, o obojętnym pH. Stanowisko jasne, może być lekko zacienione, ale nie w pełnym słońcu. Palma ta nie lubi suchego powietrza, dlatego zalecane jest zraszanie liści. W maju możemy palmę wystawić do ogrodu. Chronimy od przeciągów. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. Starsze egzemplarze mogą wytrzymywać krótkotrwałe spadki temperatury do -24 st. C. Jednak zaleca się zimowanie w temperaturze 10-15 st. C. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.
Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.