Strelicja nie bez powodu nazywana jest Rajskim Ptakiem. Posiada przepiękny kwiatostan w pomarańczowo - granatowym kolorze. Jest bardzo wytrzymała i łatwo adaptuje się do nowych warunków. Nazwana została strelicją na cześć Charlotte of Mecklenberg-Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Według miłośników egzotyki bardzo łatwa w utrzymaniu, a do tego naprawdę efektowna.
Strelicja to krewna bananowców, która w naturze rośnie w Afryce Południowej i na Wyspach Kanaryjskich. Jej kwiaty nie mają sobie równych. Intensywnie pomarańczowo-granatowe przyciągają wzrok w mgnieniu oka, bo wyglądają jak rajskie ptaki zamieszkujące kępy liści o chłodnym, zielonym odcieniu.
Już po 6 latach od wysiewu strelicja może wydać piękne kwiaty, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki. Najłatwiej będzie osiągnąć ten efekt uprawiając ją w ogrzewanej szklarni lub ogrodzie zimowym. Odpowiednie nawożenie nawozem do roślin kwitnących także jest niezwykle ważne.
Strelicja najlepiej rośnie w jasnym, słonecznym stanowisku. Zimą potrzebuje nieco niższej temperatury (optymalnie około 13 stopni C) . Podlewamy ją obficie, ale nie przelewamy. Pozostałą na podstawce wodę trzeba wylać, by roślina nie zgniła.
Ziemia dla strelicji powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Można zastosować uniwersalną ziemię ogrodniczą i wymieszać ją z perlitem. Na dno donicy zalecamy wsypać warstwę keramzytu dla dobrego drenażu.
KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW
Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.
Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.
Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.
Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.
Sprawdź jak wysiać nasiona:
Instrukcja wysiewu nasion strelicji
Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.