Heliconia champneiana 'Maya Gold' naturalnie roślie w Ameryce Środkowej i na południu Meksyku. Podobnie jak banany i strelicja, należy do rodziny imbirowatych.
Dobrze nadaje się do ogrodów zimowych, oranżerii, a także jasnych pomieszczeń. Wymaga temperatury co najmniej 18°C.
Helikonie naturalnie rosną w poszyciu lasów deszczowych, dlatego najlepiej czują się w miejscach jasnych lub pócienistych, nie wystawione na bezpośrednie słońce. Warto zadbać o wyższą wilgotność powietrza wokół roślin - można postawić wokół nich podstawki wypełnione keramzytem i zalane wodą, aby ta parując nawilżała otoczenie.
Ziemia dla helikonii powinna być przepuszczalna i dobrze trzymająca wodę. Najlepiej nadaje się mieszanka torfu i perlitu (2:1), lub torfu, perlitu i drobnego podłoża do storczyków (w równych proporcjach). Do wysiewu zaś polecamy ziemię kokosową.
Podlewamy tak, by podłoże nigdy całkowicie nie przeschło. Powinno być stale lekko wilgotne. Helikonie rosną dość szybko, w sezonie warto je zasilać nawozem do roślin liściastych, a kiedy zaczną wydawać kwiat - do kwitnących.
KIEŁKOWANIE PALM I BANANÓW
Palmy i banany są roślinami o długo kiełkujących nasionach, szczególnie, jeśli porównamy je z nasionami pietruszki czy innych roślin, które często wysiewamy. Mają większe nasiona, niektóre wielkości orzecha laskowego, jak palma jubaea chilijska czy bismarckia. Mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do roku, a czasem i nieco dłużej. Gatunki o dużych nasionach potrzebują więcej czasu niż te o małych, jak waszyngtonia, daktylowiec czy palma sabalowa. Mnie na przykład chilijska palma miodowa - jubaea wykiełkowała mi po 16 miesiącach.
Ziemia nie może przeschnąć na wiórek, więc trzeba pilnować, by zawsze była jednakowo wilgotna. Zarówno w czasie kiełkowania jak i kiedy już pojawi się siewka. Wietrzenie 1 x na jeden-dwa dni też jest ważne, na 15 minut warto wpuścić świeże powietrze. Warto trzymać je w ciepłym miejscu, w temperaturze 25-28 stopni.
Warto być cierpliwym, najważniejsze to nie dopuścić do przelania ani przesuszenia podłoża, a także nie ruszać w środku nasion. Dobrze też wiedzieć, że będą najpierw puszczały korzeń i dopiero kiedy ten skończy rosnąć - pojawią się liście nad powierzchnią podłoża.
Nasiona palm często wysiewam metodą woreczkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wystarczy, że do nas napiszesz. Prześlemy link do instrukcji.
Do każdego kompletu nasion dodajemy etykietkę do oznaczania gatunku gratis.