Zestaw 10 bambusów: filostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' (Phyllostachys aureosulcata) 2,5 l

Zestaw 10 sadzonek bambusa w donicach 2,5 l. 

Wysoki bambus ogrodowy, jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej mrozoodpornych bambusów na świecie.

Ten bambus rośnie w opolskim Zoo od 2008 roku.

PHY-AUR-SPE-2,5-ZES

1

Ostatnie egzemplarze!

677,00 zł brutto

-22,00 zł

699,00 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Przy zakupie pojedynczo 10 sztuk filostachysa złotobruzdowego 'Spectabilis' koszt sadzonek to 699 zł.

Kupując sadzonki bambusów w tym zestawie oszczędzasz 22 zł. Taki zestaw 10 sztuk mieści się do jednej paczki, której wysyłka kosztuje 24 zł przy przedpłacie na konto.

10 sztuk w doniczkach 2,5 l wystarczy na 5-10 m żywopłotu. Jeśli chcesz mieć efekt po 2-3 latach posadź je co pół metra. Jeśli Ci się nie spieszy, posadź je co 1 m, a nawet rzadziej.

Każdy, kto zobaczy Spectabilisa przyzna, że jest jednym z najpiękniejszych bambusów na świecie. Jednocześnie jest jednym z najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych, dlatego my także możemy się nim cieszyć. Jeśli Twój ogród ma ciemniejsze zakątki, to bambus ten rozjaśni je intensywnie żółto-zielonymi łodygami i soczyście zielonymi liśćmi. Niektóre z liści mają delikatne kremowe paski. Jeśli posadzisz go w słońcu (ten bambus uwielbia pełne słońce!) to wiosną i wczesnym latem pędy wybarwią się pod wpływem słońca na czerwono. Młode cytrynowożółte mają szorstką skórkę, ciekawą w dotyku. Gdzieniegdzie mają zielone wyżłobienie w międzywęźlach, a starsze rośliny mają w wyżłobieniu zielone paski. Ten bambus ogrodowy ma jeszcze jedną nietypową cechę - jego pędy w dolnej części często zygzakują, wygląda to naprawdę wspaniale.


Pędy mogą osiągać do 4 cm średnicy. Zarówno młode jak i starsze pędy wyglądają bardzo dekoracyjnie czy to posadzone w ogrodzie czy w donicy na tarasie. Liście tego bambusa są zielone, błyszczące, średniej wielkości, pojedyncze liście mają jasne paseczki. Młode egzemplarze są gęsto ulistnione aż do ziemi, a ich pędy są jadalne. Bambus ten może dorastać do 4-7 m, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Górną granicą w odpowiednim mikroklimacie będzie raczej 6 m. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość, np. 1 metra. Filostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w ogrodach japońskich, w kompozycjach z innymi trawami ozdobnymi i bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na wysoki, gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Bambus ten jest też idealny, jeśli lubisz latem w odpoczywać w cieniu. Można także formować go tak, aby przypominał bonsai. 

 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu.Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Filostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.  

 

Informacje podstawowe
wysokość4-7 m
wysadzaniemarzec-październik
stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne    umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn glebyobojętny, lekko kwaśny
typ glebyprzeciętna ogrodowa
odstęp sadzeniaco 40-50 cm lub więcej
mrozoodporność-24
zastosowanieżywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii
sadzonka100/110 cm nie licząc donicy, donica 2,5 l

Zdjęcie zestawu:

10x spectabilis 2,5_mini.jpg

Produkty powiązane