Trzy pytania, które pomogą Ci dobrać gatunek pod Twoje potrzeby Dobierz bambus >
  • -30%
    Zestaw 3 dużych bambusów: filostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' (Phyllostachys aureosulcata) 5 l
    Zestaw 3 dużych bambusów: filostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' (Phyllostachys aureosulcata) 5 l
Pojemność doniczki: Średnica doniczki: Wysokość sadzonki (bez doniczki): Posadź co:
5 l ok. 22-25 cm 100-120 cm 1-2 m

Przy zakupie pojedynczo 3 sztuk bambusa złotobruzdowego 'Spectabilis' koszt sadzonek to 599,70 zł.

Kupując sadzonki bambusów na żywopłot w tym zestawie oszczędzasz 18,70 zł.

Taki zestaw 3 sztuk mieści się do jednej paczki, której wysyłka kosztuje 24,90 zł przy przedpłacie na konto.

Każdy, kto zobaczy Spectabilisa przyzna, że jest jednym z najpiękniejszych bambusów na świecie. Jednocześnie jest jednym z najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych, dlatego my także możemy się nim cieszyć. Jeśli Twój ogród ma ciemniejsze zakątki, to bambus ten rozjaśni je intensywnie żółto-zielonymi łodygami i soczyście zielonymi liśćmi. Niektóre z liści mają delikatne kremowe paski. Jeśli posadzisz go w słońcu (ten bambus uwielbia pełne słońce!) to wiosną i wczesnym latem pędy wybarwią się pod wpływem słońca na czerwono. Młode cytrynowożółte mają szorstką skórkę, ciekawą w dotyku. Gdzieniegdzie mają zielone wyżłobienie w międzywęźlach, a starsze rośliny mają w wyżłobieniu zielone paski. Ten bambus ogrodowy ma jeszcze jedną nietypową cechę - jego pędy w dolnej części często zygzakują, wygląda to naprawdę wspaniale.


Pędy mogą osiągać do 4 cm średnicy. Zarówno młode jak i starsze pędy wyglądają bardzo dekoracyjnie czy to posadzone w ogrodzie czy w donicy na tarasie. Liście tego bambusa są zielone, błyszczące, średniej wielkości, pojedyncze liście mają jasne paseczki. Młode egzemplarze są gęsto ulistnione aż do ziemi, a ich pędy są jadalne. Bambus ten może dorastać do 4-7 m, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Górną granicą w odpowiednim mikroklimacie będzie raczej 6 m. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość, np. 1 metra. Filostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w ogrodach japońskich, w kompozycjach z innymi trawami ozdobnymi i bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na wysoki, gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Bambus ten jest też idealny, jeśli lubisz latem w odpoczywać w cieniu. Można także formować go tak, aby przypominał bonsai. 

 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu.Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.  

 

Informacje podstawowe
wysokość 4-7 m
wysadzanie marzec-październik
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
odstęp sadzenia co 40-50 cm lub więcej
mrozoodporność -24
zastosowanie żywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii
sadzonka 100/120 cm nie licząc donicy, donica 5 l

PHY-AUR-SPE-5-ZES
3 Przedmioty

Może ci się spodobać

Dodano produkt do porównania
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć