Zestaw 10 bambusów: filostachys złotobruzdowy 'Aureocaulis' (Phyllostachys aureosulcata) 2,5 l

Zestaw 10 sadzonek bambusa w donicach 2,5 l. 

Ten bambus rośnie w opolskim Zoo. To piękny bambus mrozoodporny o drzewiastym pokroju. Jego źdźbła są koloru żółto-złotego.

W pełnym słońcu mogą wybarwiać się na głęboko czerwone. Idealny do posadzenia w grupie.

PHY-AUR-AUR-2.5-ZES

3

Ostatnie egzemplarze!

573,18 zł brutto

-18%

699,00 zł brutto

Wysyłamy w 4-5 dni

do listy życzeń

Opis

Przy zakupie pojedynczo 10 sztuk bambusa złotobruzdowego 'Aureocaulis' koszt sadzonek to 699,00 zł.

Kupując sadzonki bambusów w tym zestawie oszczędzasz 30,10 zł. Taki zestaw 10 sztuk mieści się do jednej paczki, której wysyłka kosztuje 24 zł przy przedpłacie na konto.

10 sztuk w doniczkach 2,5 l wystarczy na 5-10 m żywopłotu. Jeśli chcesz mieć efekt po 2-3 latach posadź je co pół metra. Jeśli Ci się nie spieszy, posadź je co 1 m.

Bambus ten przyciąga wzrok efektownym kontrastem intensywnie żółto-złotych łodyg i ciemnozielonych liści. To jeden z naszych ulubionych bambusów - wspaniała orientalna ozdoba ogrodu czy tarasu. Dla miłośników koloru w ogrodzie będzie dodatkową zaletą fakt, że wystawione na pełne słońce pędy nabierają pięknego czerwonego odcienia. Doskonale nadaje się do nasadzeń grupowych z innymi bambusami i trawami, a także rabat mieszanych. Może stanowić tło dla innych roślin lub chronić twoją prywatność ścianą zieleni.

Wyjątkowo dobrze wygląda posadzony w grupie z czarnym bambusem - pędy obu gatunków mieszają się z czasem tworząc piękną żółto-czarną kompozycję. Młode łodygi są szorstkie w dotyku, mają lśniący żółto-złoty kolor. Mogą osiągać do 5 cm średnicy. Zielone liście są lekko błyszczące, pojedyncze z nich mają jasne paski, mierzą do 10 cm długości. Łodygi wyrastają pionowo, a ich końce łodyg lekko zwisają. Ma jadalne pędy.

Bambus ten może dorastać do 4-6 m, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Bambusy drzewiaste można przycinać na dowolną wysokość. Filostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkową na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.  

 

Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Informacje podstawowe
wysokość 4-6 m
wysadzanie marzec-październik
stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
wymagania wodne     umiarkowane lub obfite podlewanie
odczyn gleby obojętny, lekko kwaśny
typ gleby przeciętna ogrodowa
odstęp sadzenia co 40-50 cm lub więcej
mrozoodporność -26
zastosowanie żywopłot, bariera widokowa, soliter, rabaty mieszane, donice, przenośna zieleń, ekran widokowy w donicach dla gastronomii
sadzonka 40/60 cm nie licząc donicy, donica 2,5 l

Przykładowe zdjęcie zestawu:

Produkty powiązane